Praca stała

Nie masz doświadczenia w zawodzie, może urodziłaś dziecko i masz długą przerwę w pracy? Nie mogłeś pracować, bo chorowałeś? A może byłeś w innym kraju i nie pracowałeś w zawodzie. Jakie masz szanse na znalezienie dobrej pracy w Polsce?
 
Nikt ci nie uwierzy na słowo, że będziesz dobrym pracownikiem.
 
 
Pracodawcy już dawno przestali wierzyć w słowa kandydatów do pracy. Liczy się to co jest na papierze, a skoro u ciebie nie ma za wiele to musisz się postarać o wypełnienie swojego CV wartościową treścią.
 
 
Poszukiwania.
 
Zacznij szukać i mówić, że chcesz pracować.
 
Internet, gazety - przynajmniej raz dziennie przeglądaj oferty i zapisuj te, które cię interesują. Oferty pracy są przeważnie kierowane do osób z doświadczeniem i czynnie pracujących, ale nie zrażaj się. Rozmowy kwalifikacyjne, na które pójdziesz to bezcenne doświadczenie dla ciebie. Nabierzesz ogłady i zorientujesz się jak rozmawiać z pracodawcami. Dowiesz się czego szukają, jakie błędy popełniasz w poszukiwaniu pracy. Nie przejmuj się, że nie zaproponują ci zatrudnienia- traktuj poszukiwania, przygotowania do rozmowy i samą rozmowę jak naukę na przyszłość. Z czasem dojdziesz do doskonałości. CV i list motywacyjny muszą być bezbłędne i zgodne z obowiązującymi standardami. Czytelne, krótkie i ukazujące twoje największe zalety.
 
 
Przygotowania.
 
Skoro nie masz doświadczenia to musisz wyróżnić się na tle innych kandydatów w inny sposób. Zrób dobre wrażenie - pamiętaj o efekcie halo. Pracodawca oceni cię w pierwszych kilkunastu sekundach od poznania. Jeśli w tym czasie wzbudzisz w nim przekonanie, że jesteś odpowiednią osobą, to zatrudni cię nawet bez odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Perfekcyjnie przygotowany strój plus uśmiech i stanowczość, ale bez zarozumiałości. Stres i nerwy zostaw w domu a na rozmowie bądź osobą komunikatywną, serdeczną, kompetentną. Pokaż klasę i urok osobisty a praca będzie twoja.
Zdobądź list polecający lub referencje. Nie muszą być z poprzedniej pracy, ale od kogokolwiek, kto może o tobie coś dobrego jako pracowniku napisać. Każdy argument może ci pomóc.
 
 
Skuteczność poszukiwań.
 
Angażuj się aktywnie w poszukiwania i nie odpuszczaj nawet na chwilę. Korzystaj ze wszystkich możliwych metod - a najłatwiej znajdziesz pracę z polecenia znajomego, czy też rodziny. Musisz więc pytać się wszystkich, czy nie wiedzą, nie słyszeli o wolnych stanowiskach. Proś o pomoc i nie wstydź się. Wypełniaj ankiety i zgłaszaj się na spotkania. Może kiedyś ty się odwdzięczysz.
Nie możesz i tak znaleźć pracy - zastanów się nad stażem w firmie, a nawet bezpłatnymi praktykami. Nie przejmuj się, że masz już swoje lata i czujesz się niezręcznie jako praktykant. Pamiętaj, że jeśli się wykażesz w wybranej firmie to po miesiącu, dwóch dostaniesz tam stałą pracę. Pokaż się jako osoba pracowita, sympatyczna. Daj się polubić a szef na pewno zaproponuje się przedłużenie umowy.
 
 
Alternatywa dla stałej pracy.
 
Szukasz pracy od kilku miesięcy i nic? Zacznij od czegokolwiek. Zainteresuj się pracą na odległość. Jeśli potrafisz pisać teksty, tłumaczyć, edytować artykuły, jesteś grafikiem, programistą - spróbuj pracować w domu i zdobywać zlecenia przez Internet. Może zostań nianią, albo udzielaj korepetycji? Zastanów się czym możesz się zajmować i nie bój się podjąć wyzwania. Może zająć się pracą na zlecenie dla firm outsourcingowych? Np. outsourcing kadr i płac, księgowość czy też tworzenie stron www. Zawsze możesz zrezygnować i spróbować czegoś innego. Liczy się nawyk pracy i chęci.
 
Źródło: kariera.pl
To cię powinno zainteresować: